IJF News - 23 August, 2015

World Championships 2015, Astana

Official Draw - PREVIEW


Please use #worldjudo2015 as often as possible in all your communitations

 

The World Championships 2015, the flagship event of the International Judo Federation’s World Judo Tour, will captivate the world from Monday 24 – Sunday 30 August at the Alau Ice Palace in Astana, Kazakhstan.

 

 

The official draw took place on Sunday afternoon as the delegations discovered who their charges will face on the biggest stage in judo before the Rio 2016 Olympic Games.

 

Following Friday’s IJF Congress and Saturday’s IJF Hall of Fame gala, the delegations gathered at the Rixos Hotel with a palpable sense of excitement and anticipation.

 

Judo fans the world around can look forward to seeing 729 judoka from 120 countries competing in Kazakhstan’s capital city. The seven-day event, which will feature 432 men and 297 women, will be broadcast in 160 countries and can be followed online on the IJF’s social media channels.

 

Mr. Marius VIZER, IJF President, made the opening address at the draw.

 

 

The official draw of the World Championships 2015

 

“Good afternoon, ladies and gentlemen, colleagues and members of the media, it is an honour for us to organise this World Championships in Astana, Kazakhstan. I am confident that we will all be part of a successful World Championships. On Friday we held a nice edition of the IJF Congress and on Saturday we all enjoyed a spectacular Hall of Fame gala.

 

“I am pleased to inform you that Mr. Jean-Luc ROUGE, IJF General Secretary, and Mr. Naser AL-TAMIMI were both re-elected at the IJF Congress on Friday. We also welcomed four new members to the IJF Executive Committee in Mr. Rene JAGGI, Mr. UEMURA Haruki, Mr. YAMASHITA Yasuhiro and Mr. ZHOU Jinqiang.

 

“I wish the athletes good luck and a lot of success. I hope the behaviour of everyone is according to the level of the organisation. I would like to thank the Government of Kazakhstan, the Sports Ministry and the Kazakhstan Judo Federation. I wish you all the best and a successful stay in Kazakhstan.”  

 

 

The local organising committee are hosting Kazakhstan's first World Judo Championships 

 

Mr. Saken MUSSAIBEKOV, Vice-Minister of Culture and Sports of the Republic of Kazakhstan, said: “Good afternoon ladies and gentlemen, delegates, welcome to Kazakhstan. I am glad to see all of you in our country and we hope to achieve a good motion in the competition."

 

Mr. Maratbek MYKTYBEKOV, Kazakhstan Judo Federation Vice-President, made the welcome address on behalf of the national federation.  

 

“Dear Mr. VIZER, IJF President, dear participants, dear guests, welcome to our capital city of Astana in Kazakhstan. I am sure many of you have been to our country to compete previously but this is a new challenge and new level for us as organisers. On behalf of the Kazakhstan Judo Federation I wish you all a lot of success and may the strongest judoka win.”

 

 

Five of the sport’s finest champions - who will undoubtedly ignite the competition in Astana – shared the stage with the delegations from the IJF and local organising committee.

 

 

Japan, Argentina, Kazakhstan, France and Russia were represented by their champions

 

World number two Paula PARETO (ARG) – who competes on Monday in the -48kg category - said: “I don’t any feel any difference in who I fight against because at this level you will come up against the best athletes and have to beat them if you want to be the champion.”

 

World champion Clarisse AGBEGNENOU (FRA) – who defends her -63kg title on Thursday – said: “This competition is very important for me. I have been in the last two world finals and I hope to achieve that one more time. I want to keep my red back number as the world champion in the build-up to the Olympic Games.”

 

Former world silver medallist Azamat MUKANOV (KAZ) – who fights on Tuesday in the -66kg category – said: “Welcome all delegates to the World Championships 2015. We have all been training very hard for this event and as a team will do everything to try to win this event.”

 

World silver medallist Mikhail PULYAEV (RUS) – who battles alongside MUKANOV on Tuesday – said: “We are feeling very well prepared for the World Championships, the draw for me is good and may the best man win.”

 

World champion NAKAYA Riki (JPN) – who will be in action on Wednesday in the -73kg category – said: “I have won the worlds twice but I have a habit of dropping my level the year after I win so I don’t want to focus on that too much. I want to focus on each fight and give my all for Japan.”

 

The IJF is supporting 48 nations to take part in the World Championships 2015 including Cuba, Greece and the Democratic People’s Republic of Korea. 

 

Click here for the TV listings of the World Championships 2015. 

 


 

PREVIEW

Women

-48kg

 

 

1. MUNKHBAT Urantsetseg (MGL - WRL 1): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Masters Morocco: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place
2. PARETO Paula (ARG - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Masters Morocco: 2. place, Grand Prix Budapest: 1. place
3. KONDO Ami (JPN - WRL 3): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place
4. LIMA Taciana (GBS - WRL 4): African Seniors Championships: 1. place, African Championships Vacoa Fenix 2014: 1. place, African Championships Maputo 2013: 1. place
5. UNGUREANU Monica (ROU - WRL 5): Grand Slam Baku: 1. place, Grand Prix Qingdao 2014: 1. place, Grand Prix Zagreb 2014: 1. place
6. FIGUEROA Julia (ESP - WRL 6): Grand Slam Tyumen: 1. place, Grand Prix Tbilisi: 2. place, Grand Prix Zagreb 2014: 2. plac
7. CSERNOVICZKI Eva (HUN - WRL 7): European Championships Montpellier 2014: 1. place, European Championships Budapest 2013: 1. place, Grand Slam Baku: 2. place
8. CHERNIAK Maryna (UKR - WRL 8): Grand Prix Tbilisi: 1. place, Grand Prix Jeju 2014: 2. place, Grand Prix Samsun 2014: 2. place

  

-52kg

 

1. CHITU Andreea (ROU - WRL 1): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, European Games: 1. place, Grand Slam Baku: 2. place
2. KUZIUTINA Natalia (RUS - WRL 3): Masters Morocco: 1. place, European Championships Budapest 2013: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place
3. MIRANDA Erika (BRA - WRL 4): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Baku: 1. place, Pan American Seniors Championships: 1. place
4. KRAEH Mareen (GER - WRL 5): World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place, Grand Prix Budapest: 1. place, Grand Prix Rijeka 2013: 1. place
5. MA Yingnan (CHN - RL 7): Asian Seniors Championships: 1. place, Grand Slam Tyumen: 2. place, Grand Prix Dusseldorf: 1. place
6. EURANIE Annabelle (FRA - WRL 8): Grand Slam Baku 2014: 1. place, Grand Prix Zagreb 2014: 1. place, Masters Morocco: 3. place
7. RAMOS Joana (POR - WRL 9): Grand Slam Tyumen: 1. place, Grand Prix Astana 2014: 1. place, Grand Prix Zagreb 2014: 2. place
8. COHEN Gili (ISR - WRL 10): Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, Grand Slam Moscow 2013: 3. place, Grand Prix Tashkent 2013: 2. place

 

-57kg

 

1. CAPRIORIU Corina (ROU - WRL 1): Grand Slam Baku: 1. place, Olympic Games London 2012: 2. place, Grand Slam Tyumen: 2. place
2. MONTEIRO Telma (POR - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, European Games: 1. place
3. DORJSUREN Sumiya (MGL - WRL 3): Masters Morocco: 1. place, Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar: 1. place
4. SILVA Rafaela (BRA - WRL 4): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Panamerican Championships San Jose 2013: 1. place, Grand Prix Dusseldorf: 1. place
5. MALLOY Marti (USA - WRL 5): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Pan American Seniors Championships: 1. place, Panamerican Championships Guayaquil 2014: 1. place
6. ROPER Miryam (GER - WRL 6): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place
7. PAVIA Automne (FRA - WRL 8): Grand Slam Paris 2013: 1. place, Masters Tyumen 2013: 2. place, European Championships Montpellier 2014: 1. place
8. FILZMOSER Sabrina (AUT - WRL 9): Grand Slam Baku 2014: 1. place, Grand Prix Samsun 2013: 1. place, European Championships Budapest 2013: 2. place

 

-63kg

 

1. TRSTENJAK Tina (SLO - WRL 1): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place
2. AGBEGNENOU Clarisse (FRA - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place
3. GERBI Yarden (ISR - WRL 3): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Moscow 2013: 1. place
4. UNTERWURZACHER Kathrin (AUT - WRL 4): Grand Slam Baku: 1. place, Masters Morocco: 2. place, Grand Slam Baku 2014: 2. place
5. TRAJDOS Martyna (GER - WRL 5): European Games: 1. place, Grand Slam Baku: 2. place, Grand Prix Qingdao 2013: 1. plac
6. VAN EMDEN Anicka (NED - WRL 6): World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place, Grand Prix Samsun: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place
7. TASHIRO Miku (JPN - WRL 7): Masters Morocco: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Prix Budapest 2014: 1. place
8. TSEDEVSUREN Munkhzaya (MGL - WRL 8): Grand Slam Tyumen: 1. place, Asian Seniors Championships: 1. place, Grand Prix Tbilisi: 2. place

 

-70kg

 

1. POLLING Kim (NED - WRL 1): Masters Morocco: 1. place, Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Slam Tyumen 2014: 1. place
2. ALVEAR Yuri (COL - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Masters Morocco: 2. place
3. VARGAS KOCH Laura (GER - WRL 3): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Prix Tashkent 2014: 1. place
4. ZUPANCIC Kelita (CAN - WRL 4): Grand Slam Baku 2013: 1. place, Masters Tyumen 2013: 2. place, Pan American Seniors Championships: 1. place
5. GRAF Bernadette (AUT - WRL 5): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place
6. CONWAY Sally (GBR - WRL 6): Grand Slam Baku: 1. place, Grand Slam Baku 2014: 2. place, Grand Prix Samsun 2013: 1. place
7. EMANE Gevrise (FRA - WRL 7): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, World Championships Paris 2011: 1. place, Masters Baku 2011: 1. plac
8. DIEDRICH Szaundra (GER - WRL 8): Grand Prix Tbilisi: 1. place, Grand Slam Tyumen: 3. place, Grand Prix Budapest: 2. place

 

-78kg

 

1. HARRISON Kayla (USA - WRL 1): Masters Morocco: 1. place, Olympic Games London 2012: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 1. place
2. TCHEUMEO Audrey (FRA - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, World Championships Paris 2011: 1. place, European Championships Montpellier 2014: 1. place
3. VELENSEK Anamari (SLO - WRL 3): Grand Slam Paris 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Prix Zagreb: 1. place
4. MALZAHN Luise (GER - WRL 4): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place, Grand Prix Dusseldorf 2014: 1. place
5. STEENHUIS Guusje (NED - WRL 5): Grand Slam Tyumen: 1. place, Grand Slam Baku: 1. place, Grand Slam Baku 2014: 3. place
6. SOL Kyong (PRK - WRL 6): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Grand Prix Qingdao 2014: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place
7. VERKERK Marhinde (NED - WRL 7): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place, European Games: 1. place
8. AGUIAR Mayra (BRA - WRL 8): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Slam Tyumen 2014: 1. place

    

+78kg

 

1. YU Song (CHN - WRL 1): Masters Morocco: 1. place, Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place
2. ORTIZ Idalys (CUB - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Olympic Games London 2012: 1. place
3. KONITZ Franziska (GER - WRL 3): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place, Grand Prix Astana 2014: 1. place, Grand Prix Abu Dhabi 2013: 1. place
4. CHEIKH ROUHOU Nihel (TUN - WRL 4): African Seniors Championships: 1. place, African Championships Vacoa Fenix 2014: 1. place, African Championships Maputo 2013: 1. place
5. MA Sisi (CHN - WRL 5): Grand Slam Tyumen: 1. place, Asian Games Incheon 2014: 1. place, Grand Prix Samsun: 1. place
6. IAROMKA Svitlana (UKR - WRL 6): Grand Slam Baku: 1. place, Grand Prix Tashkent 2014: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 3. place
7. ANDEOL Emilie (FRA - WRL 7): European Games: 1. place, European Championships Montpellier 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place
8. YAMABE Kanae (JPN - WRL 8): Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place, Masters Morocco: 2. place

 


Men

-60kg

 

1. GANBAT Boldbaatar (MGL - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place, Masters Tyumen 2013: 2. place
2. KIM Won Jin (KOR - WRL 3): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Asian Seniors Championships: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place
3. MUDRANOV Beslan (RUS - WRL 5): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, European Games: 1. place, European Championships Montpellier 2014: 1. place
4. LUTFILLAEV Sharafuddin (UZB - WRL 6): Grand Prix Samsun: 1. place, Grand Prix Tbilisi: 1. place, Grand Prix Tashkent 2013: 1. place
5. PAPINASHVILI Amiran (GEO - WRL 8): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, European Championships Budapest 2013: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place
6. SMETOV Yeldos (KAZ - WRL 9): Asian Games Incheon 2014: 1. place, Grand Prix Budapest: 1. place, Grand Prix Astana 2014: 1. place
7. SHISHIME Toru (JPN - WRL 11): Grand Prix Dusseldorf: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 2. place, Grand Prix Dusseldorf 2014: 1. place
8. LIMARE Vincent (FRA - WRL 14): Grand Slam Baku: 2. place, Grand Prix Qingdao 2014: 1. place, Grand Prix Dusseldorf 2014: 3. place

 

-66kg

 

1. ZANTARAIA Georgii (UKR - WRL 1): Masters Morocco: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place
2. PULYAEV Mikhail (RUS - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place, Grand Prix Havana 2014: 1. place
3. DAVAADORJ Tumurkhuleg (MGL - WRL 3): Grand Slam Baku 2013: 1. place, Asian Games Incheon 2014: 1. place, Asian Championships Bangkok 2013: 1. place
4. SHERSHAN Dzmitry (BLR - WRL 4): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Masters Morocco: 2. place, Grand Prix Budapest 2014: 2. place
5. EBINUMA Masashi (JPN - WRL 5): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, World Championships Paris 2011: 1. place
6. OATES Colin (GBR - WRL 7): Grand Slam Baku 2014: 1. place, Grand Slam Baku: 2. place, Grand Slam Moscow 2013: 2. place
7. TAKAICHI Kengo (JPN - WRL 8): Grand Prix Dusseldorf: 1. place, Grand Prix Budapest 2014: 1. place, Masters Morocco: 3. place
8. SHIKHALIZADA Nijat (AAZE - WRL 9): Grand Slam Baku: 1. place, Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 2. place

 

-73kg

 

1. MUKI Sagi (ISR - WRL 2): Grand Slam Baku 2014: 1. place, European Games: 1. place, Grand Prix Havana 2014: 1. place
2. TATALASHVILI Nugzari (GEO - WRL 3): Masters Morocco: 2. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place, Grand Prix Tblisi 2014: 1. place
3. NAKAYA Riki (JPN - WRL 4): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place, World Championships Paris 2011: 1. place
4. ELMONT Dex (NED - WRL 5): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Masters Tyumen 2013: 2. place, European Championships Montpellier 2014: 1. place
5. DRAKSIC Rok (SLO - WRL 7): European Championships Budapest 2013: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 2. place, Masters Baku 2011: 2. place
6. UNGVARI Miklos (HUN - WRL 8): Olympic Games London 2012: 2. place, Grand Prix Budapest: 1. place, Grand Slam Baku: 3. place
7. HONG Kuk Hyon (PRK - WRL 9): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Asian Championships Bangkok 2013: 1. place, Grand Prix Qingdao 2014: 1. place
8. ONO Shohei (JPN - WRL 10): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Grand Prix Dusseldorf: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 2. place

 

-81kg

 

1. TCHRIKISHVILI Avtandili (GEO - WRL 1): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place
2. VALOIS-FORTIER Antoine (CAN - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Tyumen: 2. place, Grand Prix Ulaanbaatar: 1. place
3. PIETRI Loic (FRA - WRL 3): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Prix Samsun: 1. place
4. NIFONTOV Ivan (RUS - WRL 4): Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Masters Morocco: 2. place
5. NAGASE Takanori (JPN - WRL 5): Masters Morocco: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place
6. PENALBER Victor (BRA - WRL 6): Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, Pan American Seniors Championships: 1. place, Panamerican Championships Guayaquil 2014: 1. place
7. KIM Jae-Bum (KOR - WRL 8): Olympic Games London 2012: 1. place, World Championships Paris 2011: 1. place, Asian Games Incheon 2014: 1. place
8. MARESCH Sven (GER - WRL 9): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place, Grand Slam Moscow 2011: 1. place

 

-90kg

 

1. TOTH Krisztian (HUN - WRL 1): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Prix Zagreb: 1. place
2. VAN T END Noel (NED - WRL 2): Grand Slam Baku: 2. place, Grand Prix Samsun: 1. place, Grand Prix Qingdao 2014: 1. place
3. LIPARTELIANI Varlam (GEO - WRL 3): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Paris 2013: 1. place, European Championships Montpellier 2014: 1. place
4. GVINIASHVILI Beka (GEO - WRL 4): Masters Morocco: 1. place, Grand Prix Tbilisi: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place
5. BAKER Mashu (JPN - WRL 5): Grand Slam Tyumen: 1. place, Grand Slam Baku: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place
6. GWAK Dong Han (KOR - WRL 6): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Asian Seniors Championships: 1. place, Grand Prix Jeju 2014: 1. place
7. ILIADIS Ilias (GRE - WRL 7): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Masters Tyumen 2013: 1. place, World Championships Paris 2011: 1. place
8. DENISOV Kirill (RUS - WRL 8): Masters Tyumen 2013: 2. place, European Games: 1. place, European Championships Budapest 2013: 1. place

 

-100kg

 

1. KRPALEK Lukas (CZE - WRL 1): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place, Grand Slam Paris 2013: 1. place
2. GASIMOV Elmar (AZE - WRL 2): Masters Morocco: 1. place, Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, Grand Slam Baku: 2. place
3. PETERS Dimitri (GER - WRL 3): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place, Grand Prix Zagreb: 1. place
4. FREY Karl-Richard (GER - WRL 4): World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place, Grand Prix Qingdao 2013: 1. place
5. PACEK Martin (SWE - WRL 5): Grand Slam Tyumen: 1. place, Grand Prix Qingdao 2014: 1. place, Grand Slam Tyumen 2014: 3. place
6. GROL Henk (NED - WRL 7): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Masters Tyumen 2013: 2. place, European Games: 1. place
7. MARET Cyrille (FRA - WRL 8): Grand Slam Paris 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 2. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place
8. BISULTANOV Adlan (RUS - WRL 9): Grand Slam Baku: 1. place, Grand Prix Zagreb 2014: 1. place, Grand Prix Samsun 2013: 1. place

 

+100kg

 

 

1. RINER Teddy (FRA - WRL 1): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Masters Morocco: 1. place
2. JABALLAH Faicel (TUN - WRL 2): Grand Slam Baku 2014: 1. place, African Seniors Championships: 1. place, African Championships Vacoa Fenix 2014: 1. place
3. SAIDOV Renat (RUS - WRL 3): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Prix Havana 2014: 1. place
4. BOR Barna (HUN - WRL 4): Grand Slam Baku: 1. place, Masters Morocco: 2. place, Grand Prix Astana 2014: 1. place
5. MEYER Roy (NED - WRL 5): Grand Slam Baku: 2. place, Grand Prix Zagreb 2014: 1. place, Masters Morocco: 3. place
6. SHICHINOHE Ryu (JPN - WRL 7): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place, Grand Prix Dusseldorf: 1. place
7. OKRUASHVILI Adam (GEO - WRL 8): Masters Tyumen 2013: 1. place, European Games: 1. place, Grand Prix Budapest 2014: 1. place
8. MATIASHVILI Levani (GEO - WRL 9): Grand Prix Tbilisi: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 2. place, Grand Slam Baku: 3. place

 


 

COMPETITION PROGRAMME

Monday

11:00 Preliminaries
16:00 Opening ceremony
17:00 Final block  

 

Women: -48kg
Men: -60kg

 

Tuesday

11:00 Preliminaries  
17:00 Final block  

 

Women: -52kg

Men: -66kg

 

Wednesday

11:00 Preliminaries  
17:00 Final block  

 

Women: -57kg

Men: -73kg

 

Thursday

11:00 Preliminaries  
17:00 Final block  

 

Women: -63kg

Men: -81kg

 

Friday

11:00 Preliminaries  
17:00 Final block  

 

Women: -70kg, -78kg

Men: -90kg

 

Saturday

11:00 Preliminaries  

16:30 Draw - Team Competition
17:00 Final block  

 

Women: +78kg

Men: -100kg, +100kg

 

Sunday – Team Competition

10:00 Preliminaries  
17:00 Final block  

 

Women: -52kg, -57kg, -63kg, -70kg, +70kg

Men: -66kg, -73kg, -81kg, -90kg, +90kg

 

Location: Alau Ice Palace



IJF Media & Communications Department
Mark Pickering, IJF Media Manager 

Nicolas Messner, IJF Media Director


Photos ©  IJF Media by G. Sabau


press@ijf.org

 

IJF - 1007 Lausanne, Switzerland

Avenue Frédéric-César-de La Harpe 49

For any request related to that newsletter, please contact us at press@ijf.org | unsubscribe

This message was sent by the International Judo Federation

IJF President’s Office • HUN 1051 Budapest, Jozsef Attila str. 1

IJF General Secretariat • FFJudo - 21-25 Avenue de la Porte de Châtillon , F-75 680 Paris Cedex 14 France

IJF Lausanne Office • 1007 Lausanne • Avenue Frédéric-César-de-La-Harpe 49 • Switzerland

www.ijf.org